H1-B Visa ویزای کار آمریکا

ویزای کار آمریکا H1-B Visa

ویزای H-1B محبوب ترین ویزای کاری غیر مهاجرتی از طبقه ویزاهای H است. این نوع ویزا برای کارکنان خارجی‌ است که میخواهند به آمریکا سفر کنند و بصورت موقت برای یک کارفرمای آمریکایی‌ کار تخصصی‌ انجام دهند. دغدغه بزرگ این است که:

1) آیا این کارتخصصی است

2) آیا کارمند صلاحیت دارد

3) آیا کارفرما یک کارفرمای آمریکایی است

کار تخصصی به کاری گفته میشود که حداقل مدرک کارشناسی آمریکایی (و یا معادل خارجی‌ آن) لازمه کار مورد نظر است. چطور میشود تعیین کرد که یک مدرک کارشناسی لازمه کار مورد نظراست؟ معمولاً باید تحقیقی در مورد منابعای که از نظر اداره مهاجرت معتبر هستند انجام شود، که مخصوصا نشان دهد که یک مدرک کارشناسی در زمینه ویژه نیاز است. به عنوان مثال شخصی‌ که بخواهد به عنوان یک تحلیلگر مالی‌ کار کند باید حداقل مدرک کارشناسی در رشته بازرگانی داشته باشد. در شرایطی که نشود تشخیص داد که شغل مورد نظر نیازی به یک مدرک خاصی‌ دارد، دستور اداری مهاجرت این است که راه های متناوب باید پیدا کرد که ثابت کند که شغل مورد نظر حتما نیازمند یک مدرک تحصیلی‌ دانشگاهی است.

مهاجرت به آمریکا از طریق کار

گاهی‌ کارمند مدرک تحصیلی‌ لازم برای یک کار را ندارد، ولی‌ این به ضرر وی نخواهد بود، راه های دیگری وجود دارد. اشخاصی‌ که مدرک تحصیلی‌ فوق دیپلم دارند و یا اصلا مدرک دانشگاهی ندارند، باید ثابت کنند که دارای تجربه کافی‌ هستند که کمبود دانش تحصیلی‌ خود را یک جوری جبران کنند. علاوه بر این فرد متقاضی باید ثابت کند که در کار مورد نظر متخصص است. همچنین، گاهی‌ شخص متقاضی یک مدرک کارشناسی دارد که با شغل مورد نظر نامتجانس است. چنین مشگلاتی را یک وکیل باتجربه و خلاق میتواند حل کند. فرم تقاضا را کارفرما خواهد فرستاد. بطور کلی‌، یک کارفرمای آمریکایی‌ باید کد مالیاتی داشته باشد. ولی، اداره مهاجرت می‌پذیرد که کارفرما ثابت کند که آماده است که پیشنهاد کاری دهد. کارفرما باید ثابت کند که تمام حقوق کارمند را پرداخت خواهد کرد و نوع تجارات آنها به نوعی است که میتواند کار مورد نظر را پیشنهاد دهد. برای مثال یک مغازه کوچک که کارهای تعمیرات کامپیوتری انجام میدهد، به سختی خواهد توانست ثابت کند که نیازمند یک تحلیل گر بازاری است.

چه زمانی‌ میشود برای ویزای ‌ H-1Bاقدام کرد؟

این نوع ویزا معمولا هرساله صادر میشود، که از تاریخ اول اکتبر هر سال آغاز میشود. زودترین زمان ممکن برای ارایه فرم در خواست اول آپریل است. در سالهای گذشته، سهمیه این نوع ویزا در هفته اول آپریل مشخص میشد، ولی‌ اخیرا، مخصوصا در سال مالی‌ ۲۰۱۰، ویزای H-1B حتا تا دسامبر همان سال موجود بود. سهمیه این نوع ویزا مهدودیتهأی دارد.

مزیت و محدودیت ویزای H-1B چیست؟

یکی‌ از مزیتهای این نوع ویزا این است که میتواند استفاده دوگانه داشته باشد. این بدان معنا است که شما ممکن است که منتظر پاسخ از اداره مهاجرت در مورد در خوست کارت سبز باشید و در عین حال متوانید ویزای H-1B خود را تمدید کنید. شما میتوانید تا 6 سال ویزای H-1B را داشته باشید، ولی‌ این زمان نیز در شرایط خاص، مانند زمانی‌ که منتظر در خواست ویزای مهاجرت کاری، قابل تمدید خواهد بود. به دلیل همین مزیتها است که این نوع ویزا، قدم اول خوبی‌ برای گرفتن کارت سبز باشد. بزرگترین محدودیت این نوع ویزا این است که وابستگان شما (ماننده همسر و فرزندان) نمیتوانند اجازه کار بگیرند. همچنین فقط در یک مدت زمان مشخص در سال میشود برای این نوع ویزا تقاضا کرد.

یک وکیل چه کمکی‌ میتواند هنگام اقدام برای ویزای H-1B کند؟

در خواست این نوع ویزا را دادن، هم برای کارفرما و هم برای کارمند روند آسانی نخواهد بود. حتا هنگامی که در خواست شما تمام مدارک لازم را شامل شود، این مدارک باید بصورت منطقی‌ و منظم ارایه شوند که توجه افسر اداره مهاجرت را جلب کند. مخصوصا در شرایطی که ممکن است کار مورد نظر در زمینه تخصصی بودن شکی‌ درآن وجود داشته باشد و فرد متقاضی مدرک معمول را ندارد، داشتن یک وکیل مجرب در امور مهاجرت بسیار ضروری است که یک پرونده قوی و متقائد کنند ارایه دهد. به هنگام ارائه در خواست برای این نوع ویزا باید به عنوان کاری و کد اشتغال دقت فراوان شود. چون بعضی‌ مشاغلی وجود دارند که نیازمند داشتن مدرک کارشناسی هستند ولی‌ لزوما دارای شرایط مناسب برای گرفتن ویزای H-1B نمی باشند. مهم این است که ثابت شود که مدرک کارشناسی در یک زمینه تخصصی نیاز است.

به علاوه کارفرماها مستلزم هستند که طبق قانون عمل کنند. به عنوان مثال، نگهداری صحیح از تمام در خواستهای ارائه شده برای این نوع ویزا و در دسترس عموم قرار دادن آنها الزامیست. اگر به هنگام بازرسی تخلفی در این زمینه ها از کارفرما دیده شود، آنها با جریمه مواجه خواهند شد و ممکن است از ارائه در خواست این نوع ویزا منع شوند. یک وکیل میتواند کمک شایان در این زمنه کند.

تماس با ما:

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ویزای H-1B و دیگر ویزاها شما میتوانید با یک وکیل با تجربه در امور مهاجرت  در دفتر حقوقی آریا تماس حاصل نماید